Zaburzenia związane z narkotykami.

Narkotyki zaburzają pracę całego organizmu: układu krążenia (powodują na przykład niedokrwienie mięśnia sercowego i zawał, nadciśnienie tętnicze, arytmię serca), układu nerwowego (zaburzenia koordynacji ruchowej, oczopląs, drżenie mięśni) oraz układu oddechowego (przewlekłe zapalenie oskrzeli i pneumokokowe zapalenie płuc, ból w klatce piersiowej, a ponadto niektóre nowotwory płuc). Środki, jakimi są narkotyki modyfikują wydzielanie hormonów, co prowadzi do zaburzeń, np.braku miesiączki, opóźnienia dojrzewania, niepłodności, impotencji,nadczynności tarczycy bądz spadku poziomu testosteronu. Dożylne stosowanie narkotyków sprzyja zakażeniom zapalenia wątroby typu A, B i C, jest także niebezpieczne ze względu na duże ryzyko zarażenia się wirusem HIV. Narkotyki wpływają silnie na pracę mózgu, powodują zmiany osobowości, zmniejszają zdolność człowieka do myślenia, zapamiętywania. Narkotyki są powodem agresywnych zachowań i utraty kontroli nad sobą. Nasilenie i rodzaj tych dolegliwości zależy od rodzaju stosowanego narkotyku. Wszystkie jednak stopniowo prowadzą do degeneracji człowieka i jego organizmu. Szacuje się, że w Europie co roku umiera co najmnej 8,9 tysięcy osób, przyczyną jest nadużywanie narkotyków. Najczęściej są to niestety młode osoby, większy ich procent stanowią mężczyźni w wieku około 30lat.

źródło: Domowa Encyklopedia Zdrowia, Reader’s Digest, Warszawa 2006.

Ponadto narkomania sprzyja szerzeniu się takich zjawisk jak PROSTYTUCJA:

Kobiety sprzedają swoje ciało, za działkę narkotyku, bądź za pieniądze, dzięki którym będą mogły kupić sobie swoje”wyzwolenie”. Jest to przykładem na to, że przez narkotyki ludzie tracą swoją godność.

„15 dolców za seks nie jest normalne. Ale przy metaamfetaminie jest” – amerykańska kampania The Meth Project, ukazująca konsekwencje nawet jednego „spróbowania” metaamfetaminy.

Kolejne zjawisko to KRADZIEŻ:

Narkomani kradną ze sklepu produkty, by poźniej sprzedać je np.znajomym,a za uzyskane pieniądze kupić narkotyk. Niestety kradzież nie kończy się na sklepach. Zdesperowani ludzie wynoszą także ze swoich domów mnóstwo drogocennych rzeczy, okradają często rodzinę i przyjaciół.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: