Wybrane choroby,zaburzenia związane z alkoholizem.

Oczywiste jest, że nadmierne spożywanie alkoholu nie wpływa korzystnie na organizm człowieka. Oprócz problemów z życiem osobistym, ciągłym pragnieniem spożycia alkoholu taka osoba narażona jest na szereg chorób związanym z nadmiernym spożyciem napojów wyskokowych. Oto kilka z nich:

Zespół Korsakowa: jest upośledzeniem funkcji mózgu objawiającym się ograniczeniem intelektualnym i jest zazwyczaj późnym powikłaniem długotrwałego alkoholizmu. Zespoł Korsakowa rozwija się u mężczyzm nawet po 20 latacg ulależnienia, natomiast u kobiet czas ten jest o połowę krótszy. Zaburzenie to rozwija się jako następstwo przewlekłego niedoboru tiaminy(witaminy B1). Rzadziej jest wynikiem udaru mózgu lub zatrucia metalami ciężkimi np.ołowiem. Osoby dotkniętę tą chorobą wykazują objawy demencji (otępienia) i zaburzeń pamięci, mają także skłonność do wymyślania wydarzeń(konfabulacja). Osoba z zespołem Korsakowa w ogóle nie rozpoznaje instniejącego problemu, chociaż niektóre elementy jej potencjału intelektualnego sa zachowane np.wnioskowanie czy rozumienie słowa mówionego i pisanego. Do pewnego stopnia możliwe jest ustąpienie zaburzeń, chociaż zwykle pozostają pewne trwałe następstwa, szczególnie jeśli przyczyną jest niedobór witaminy B1. W przypadku przewlekłego alkoholizmu ujawniają się inne objawy, takie jak:

żółtaczka: która manifestuje się zażółceniem skóry i białek oczu.  U osób dorosłych może być to objawem jednej z kilkunastu chorób, przede wszystkim zapalenia wątroby. W prawidłowo funkcjonującej śledzionie dochodzi do rozpadu martwych, czerwonych krwinek i uwolnienia żółtego barwnika- bilirubiny i zielonkawego- biliweredyny. Są one matebolizowane w wątrobie i wydalane do żółci. Nagromadzenie bilirubiny we krwi powoduje zażółcenie skóry i świadczy o zaburzeniu funkcji wątroby.

Marskość wątroby: to chorba, której zbliznowaciała tkanka włóknista zastępuje prawidłową tkankę wątroby, upośledzając jej funkcje. Poalkoholowa marskość może rozwinąć się po mniej więcej 10 latach intensywengo pocia, ale indywidualna podatność na tę chorobę jest zróżnicowana. Kobiety są bardziej podatne niż mężczyźni. Objawami marskości wątroby są:utrata apetytu, spadek masy ciała i wyczerpanie. Później może wystąpić obrzęk brzucha (wodobrzusze) lub obrzęgi nóg. Leczenie zależy od przyczyn choroby, ale w zaawansowanych przypadkach konieczny może być przeszczep wątroby.

Zawroty głowy: to uczucie wirowania otoczenia, zazwyczaj poprzedzające omdlenie. Zazwyczaj występują nagle. Główne objawy to zaburzenie równowagi powodujące trudności w utrzymaniu wyprostowanej postawy ciała, dodatkowo występuje uczucie pustki w głowie, nudności, dzwonienie i ciągły dźwięk w uszach. Jedną z przyczyn zawrotów głowy może być zatrucie narkotykami lub alkoholem, bądź przewlekłe nadużywanie alkoholu.

Delirium tremens: majaczenie alkoholowe. Jest to odmiana delirium związana prawie wyłącznie z raptownym odstawieniem alkoholu po okresie bardzo intensywnego (i zwykle długotrwałego) jego nadużywania. Pojawia się ono po paru godzinach lub dniach od odstawienia. Jego początkowymi oznakami są: nadpobudliwość, niepokój ruchowy, brak koncentracji i bezsenność lub zaburzenia snu z koszmarami nocnymi. Występuje charakterystyczne drżenie dłoni, ale czasami rozszerzające się na całe ciało. Około jedna czwarta osób w stanie majaczenia alkoholowego miewa napady padaczkowe. Majaczenie trwa zwykle przez wiele dni, w tym czasie dochodzi często do splątania i skrajnego wyczerpania. Chory może doświadczyć przerażających halucynacji, np.wstrętnych zapachów, grożacych mu głosów itp. Niekiedy chory poci się obficie, co może spowodować odwodnienie. Można wyzdrowieć, ale w 1 na 10 przypadków chory umiera na skutek zaburzeń ustrojowych, spowodowanych długotrwałym nadużywaniem alkoholu.

Ponadto alkohol powoduje otyłość, nadciśnienie tętnicze zwiększające ryzyko choroby wieńcowej i udaru mózgu, może wywoływać agresję, depresję, kobiety pijące podczas ciąży narażają swoje maleństwo na płodowy zespół alkoholowy. Nadużywanie alkoholu może prowadzić też do niepłodności oraz wystąpienia nowotworów jamy ustnej, gardła, przełyku,żołądkai wątroby, prawdopodobnie takżę piersi i jelita grubego.

źródło: Domowa encyklopedia zdrowia,Reader’s Digest, Warszawa 2006.

Zwiastun filmu ”Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. Niesamowite, polskie dzieło opowiadające historię rodziny zmagającej się z alkoholizmem. Bo przeciez problem ten nigdy nie dotyczy jednej osoby. Adam Miałczyński powiela schemat ojca alkoholika, jego syn również nie może poradzić sobie ze stresem i popada w narkomanię. Wspaniale ukazane sceny, porównania do Biblii, film ciężki ale warty obejrzenia. Osobiście polecam.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: