Jak pomóc alkoholikowi?

Ludzie uzależnieni od alkoholu nie są w stanie po prostu przestać pić, bez niczyjej pomocy. By pokonać nałóg potrzebują oni profesjonalnego wsparcia. Jednak jedyną osobą mającą kontrolę nad piciem jest sam alkoholik. Jego bliscy mogą zachęcać go do zerwania z nałogiem, rodzina jest niezwykle istotna. Powinno się pdejmować rozmowy, sugerować odstawienie i okazać,że dana osoba może w każdej chwili znaleźć wsparcie u członków rodziny.

Wcześniej wspomniana profesjonalna pomoc okazywana jest w rejonowych poradniach zdrowia psychicznego, ośrodkach leczenie uzależnień, w organizacjach pozarządowych, a doraźnie u lekarzy przeprowadzających detoksykację w ramach praktyki. W tych miejscach udziela się wsparcia alkoholikowm, ich rodzinom i przyjaciołom. Jednym z celów leczenia jest zminimalizowanie szkody, jaką alkoholik wyrządza sobie i innym.  Pierwsza trudność w leczeniu alkoholika to przeprowadzenie go przez fizyczne objawy zespołu odstawienia, najczęściej wymagane jest umieszczenie takiej osoby w specjalnym oddziale szpitalnym. Kolejny krok polega na zapobieganiu powrotom do nałogu. Służy temu poradnictwo, terapia, spotkania w grupach samopomocy, takicj jak Anonimowi Alkoholicy.

Anonimowi Alkoholicy (skrót:AA) to światowa organizacja oferująca pomoc w walce z chorobą alkoholową i pomagająca wytrwać w abstynencji. Jedynym warunkiem wstąpienia do wspólnoty jest szczera chęć zaprzestania picia alkoholu. Walka z nałogiem polega na akceptacji ”12 kroków”, są to życiowe wytyczne, których wymaga się od członków AA.Istotne jest przyznanie się do nałogu przed sobą samym i otwarcie rozmawiania o tym na spotkaniach. Proces 12 kroków nie odpowiada każdemu, aczkolwiek może on być ogromną pomocą w utrzymaniu abstynencji. Wsparcie dla rodzin zapewnia Al-Anon (wspólnota osób współuzależnionych).

żródło:  Domowa Encyklopedia Zdrowia, Reader’s Digest, Warszawa 2006.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: