Rodzaje narkotyków

Narkotyki dzielą się na dwie grupy, tzw miękkie oraz twarde. Miękkim narkotykiem jest np. Marihuana czy haszysz, do twardych zaś zaliczamy amfetaminę, lsd, extasy, kokainę i heroinę. Na ogół narkomania zaczyna się od miękkich narkotyków ponieważ dostęp do nich jest łatwiejszy i sięgają po nie coraz młodsze osoby, po narkotykach miękkich zazwyczaj przychodzi czas na narkotyki twarde.

Światowa organizacja WHO dzieli narkotyki w następujący sposób: opiaty, psychostymulatory, kokaina, marihuana i haszysz, halucynogeny, środki lotne, leki uspokajające i barbiturany nikotyna, alkohol, sterydy.

Do jednego z wielu rodzajów narkotyków zalicza się opiaty są to: przede wszystkim substancje, które są otrzymywane z przetworów maku lekarskiego (czyli np. „kompot” który jest uzyskiwany domowym sposobem ze słomy makowej) jak i również sztuczne środki przeciwbólowe, działają one na receptor opiatowy. Należą do nich między innymi: opium, morfina i heroina (również w postaci do palenia, znana pod nazwą zaczerpniętą ze slangu: brown sugar). Do grupy tej należy również metadon – doustny, sztuczny środek narkotykzujący, jest używany od lat 60-tych jako zamiennik heroiny, stosowany w lecznictwie w leczeniu narkomanów przyjmujących narkotyki drogą iniekcji (podawany za pomocą zastrzyków). Powyższe substancje, a zwłaszcza heroinę, uważa się za najbardziej uzależniające, które są znane człowiekowi.

„W samą porę” – plakat francuskiej kampanii antynarkotykowej z 2005 r. wykonanej przez Agencję LXB Communication Marketing

źródło: narkotyki.org

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: